تاريخ : پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۰:۴۰ قبل از ظهر | نویسنده : نویسندگان

هفته دفاع مقدس یادآور هشت سال

حماسه و ایثار دلاورمردان عرصه جهاد و شهادت گرامی باد.

 

روابط عمومی دانشگاهادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ | ۷:۵۹ قبل از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از سایت خبرگزاری فارس: وزیر علوم با صدور پیامی، شروع سال تحصیلی جدید و فرا رسیدن بهار دانش و پژوهش را به جامعه دانشگاهی کشور و فرهیختگان تبریک گفت.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۴:۴۹ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

شرکت همیاران صدیق شمال بعنوان برنده مناقصه پیمانکاری سلف سرویس اعلام شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جلسه بازگشاي مناقصه سلف سرويس دانشگاه که با حضور اعضاء کميته و نماينده سازمان بازرسی برگزار شد.

معاون اداری و مالی دانشگاه اعلام نمود، در مرحله اول مناقصه 13 شرکت خصوصی شرکت نمودند، که از اين شرکت ها تعداد 6 شرکت به مرحله دوم راه يافتند.

دکتر اميرنژاد اعلام نمود شرکت همیاران صدیق شمال بعنوان برنده مناقصه اعلام شد و شروع به کار شرکت از تاريخ  دوم مهر اعلام کرد.تاريخ : شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۶:۵۰ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جلسه ای باحضور معاونت اداری و مالی دانشگاه، رئیس شعبه انقلاب بانک ملت و سرپرست روابط عمومی دانشگاه در دفتر معاونت اداری و مالی دانشگاه برگزار شد.

 ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۲:۱۰ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با تبریک به مناسبت آغاز سال تحصیلی 91-1390 و تبریک به همه پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری می رساند، که هماهنگ با اعلان سازمان سنجش آموزش کشور ثبت نام پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی (Ph.D) در روزهای 28 و 27 شهریور انجام می شود.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۲:۲۸ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

اطلاعیه مدیریت امور آموزشی دانشگاه علوم کشاورزی و

منابع طبیعی ساری جهت ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی سال تحصیلی 91-90

 با عرض تبریک قبولی شما پذیرفته شدگان رشته های مختلف مقطع کارشناسی در دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری به اطلاع می رساند که ثبت نام از پذیرفته شدگان کارشناسی در این دانشگاه از تاریخ شنبه 26/6/90 لغایت چهارشنبه مورخ 30/6/90 در ساعات اداری (30/15-8) در محل سالن ورزشی این دانشگاه واقع در کیلومتر 9 جاده خزرآباد (دریا) انجام می شود. لذا پذیرفته شدگان می توانند با به همراه داشتن مدارک زیر جهت ثبت نام به دانشگاه مراجعه نمایند.

زمان ثبت نام براساس نام خانوادگی دانشجو

 ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۱:۲۹ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان
ساري - مدير روابط بين الملل مركز تحقيقات برنج ( IRRI ) ، ميانگين توليد برنج را چهار تن در هكتار اعلام كرد و گفت : هر ساله حدود 600 ميليون تن برنج در دنيا توليد مي شود .


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۱:۲۴ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان
ساري - مدير روابط بين الملل مركز بين المللي تحقيقات برنج( IRRI)،ميانگين توليد جهاني برنج را 4 تن در هكتار اعلام كرد و گفت: شاليزارهاي گيلان و مازندران، توان توليد بيش از 4 تن برنج در هكتار را دارد .


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۱:۲۰ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

روابط‌عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سومین جشنواره تجلیل از روابط‌ عمومی‌های برتر دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، فناوری و سازمان‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه برتر را کسب نمودادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۰:۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۰:۱۰ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۰:۰ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان، دومین جشنواره ملی علم تا عمل با شعار تجاری سازی فناوری، جهاد اقتصادی، پیشرفت و عدالت ازروز دوشنبه 14شهریور آغاز شد و تا پنج شنبه 17 شهریور ادامه داشت. در این جشنواره و نمایشگاه که با حضور برگزیدگان استانها در مصلی تهران برگزار شده بود فن آوران، مخترعان، دانشگاهیان به ارائه جدیدترین طرح ها و ابداعات خویش پرداختند.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۰:۲ قبل از ظهر | نویسنده : نویسندگان

مدير روابط بين الملل مركزبین المللی تحقيقات برنج ( IRRI )، ميانگين توليد برنج را چهار تن در هكتار اعلام كرد و گفت : هر ساله حدود 600 ميليون تن برنج در دنيا توليد مي شود .

'جوليان لاپتيان' روز سه شنبه در پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان و در جمع صمیمی مسوولان و اساتيد دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري در مورد توسعه تحقیقات جهانی برنج (چالش ها و استراتژی ها) سخنرانی نمود و گفت: در حال حاضر بيش از 150 ميليون هكتار اراضي زير كشت برنج وجود دارد كه 90 درصد آن در آسيا واقع شده است .

وي از مهمترين هدف مركزبين المللي تحقيقات برنج را افزايش توليد اين محصول به منظور كاهش گرسنگي در جهان دانست و اظهار داشت: اين مجموعه سعي مي كند به هدف مهم افزابش توليد برنج دست يابد .

لاپيتان بيان داشت: اين مجموعه در تلاش است تاثير عوامل طبيعي در كاهش توليد برنج همچون شوري، طغيان ، سيلاب، خشكسالي و گرماي بيش از حد از طريق اصلاح نژاد به حداقل ممكن برساند و برنجي توليد شود تا از بازدهي بيشتري برخوردار باشد .

وي افزايش كارايي گياه برنج را از ديگر تحقيقات اين مجموعه دانست و بيان داشت: سعي شده است با تغيير ملكولي و ژنتيكي در گياه برنج بتوانيم مقدار توليد اين محصول را افزايش دهيم .

وي اضافه كرد: گياه برنج در اين صورت مي تواند بيشتر از نور خورشيد استفاده كند و نيتروژن و مواد مغذي را دريافت كرده و اميدواريم در شرايط نامساعد، امكان توليد بالا را فراهم كنيم .

لاپتيان با اشاره به اجرايي نشدن اين طرح در هيچ كشوري ، گفت: همچنان در حال تحقيق در اين مجموعه هستيم و پيش بيني مي شود در صورت موفقيت اين طرح علمي بين 30 تا 50 درصد افزايش توليد برنج صورت گيرد .

مدير روابط بين الملل مركز تحقيقات برنج، طرح هاي تحقيقاتي را زمان بر دانست و افزود: براي به نتيجه رسيدن برخي از طرح هاي تحقيقاتي حدود 20 سال زمان نياز است. شایان ذکر است در این برنامه یک روزه که با هماهنگی و حمایت آقای دکتر سید علی جعفر پور، مدیر دفتر روابط بین الملل دانشگاه برگزار شده بود از طرح های تحقیقاتی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان بازدید بعمل آمد. همچنین در این برنامه آقای دکتر گلین گریگوریا، عضو هیئت علمی مركزبین المللی تحقيقات برنج ( IRRI ) نیز سخنرانی نمودند.تاريخ : یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۰ | ۰:۴۱ قبل از ظهر | نویسنده : نویسندگان

هيات داوران جشنواره، برگزيدگان جشنواره روابط عمومي هاي برتر را در سه بخش دانشگاه هاي گروه الف (دانشگاههاي تهران و مراكز استانها )، دانشگاه هاي گروه ب( دانشگاههاي شهرستانها) و مراكز پژوهشي - فناوري و سازمان هاي تابعه وزارت علوم انتخاب و معرفي كرد.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۲:۳۸ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

اطلاعیه مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم کشاورزی و

منابع طبیعی ساری جهت ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال تحصیلی 91-90

 با عرض تبریک به مناسبت عید سعید فطر و قبولی طاعات و عرض تبریک قبولی شما پذیرفته شدگان رشته های مختلف مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری به اطلاع می رساند که ثبت نام از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشددر این دانشگاه از تاریخ دوشنبه ۱۴/۶/۹۰ لغایت چهارشنبه مورخ ۱۶/۶/۹۰در ساعات اداری (۳۰/۱۵-۸) در محل ساختمان اداریاین دانشگاه واقع در کیلومتر ۹ جاده خزرآباد (دریا) انجام می شود. لذا پذیرفته شدگان می توانند با به همراه داشتن مدارک زیر جهت ثبت نام به دانشگاه مراجعه نمایند.

 مدارک لازم :

1-    اصل شناسنامه و تصویر آن ( دو برگ ازتمام صفحات)

2-   اصل کارت ملی و تصویر آن ( دو برگ)

3-  عکس تمام رخ با حجاب کامل اسلامی برای خواهران 6 قطعه  وبرادران 8 قطعه

4-   اصل گواهی موقت مقطع کارشناسی وتصویر آن

5-   اصل گواهی موقت مدرک کاردانی و تصویر آن برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته

6-   گواهی تائید معدل با ذکر تعداد واحد گذرانده با تائید آموزش دانشگاه مربوطه برای دانشجویانی که تا تاریخ ۳۱/۶/۹۰ دانش آموخته می شوند

۷- ضمنا فایل اسکن شده عکس و کلیه موارد بالا بصورت سی دی روز ثبت نام تحویل گردد.

                                               مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاهتاريخ : چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۶:۵ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

عيد سعيد فطر بر تمامي مسلمين جهان مبارك باد.تاريخ : چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ | ۷:۴۶ قبل از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به نقل از سایت خبرگزاری فارس: وزير علوم، تحقيقات و فناوري با صدور پيامي، فرا رسيدن عيد سعيد فطر را به جامعه دانشگاهي تبريك گفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري در این پیام با بیان اینکه عید فطر، عید مسلمین و مؤمنین، عید عزت، شرافت و کرامت روزه‌داران خداجو ست، خاطرنشان كرد: مسلمانان پس از یک ماه بندگی خالصانه و درک فضائل ماه مبارک رمضان به ویژه لیالی قدر و انجام فرائض عبادی و سیاسی این ماه به‌خصوص برگزاری روز جهانی قدس، اینک به استقبال عید سعید فطر می‌روند تا پاداش الهی را که تجلی‌بخش حیات طیبه در عالم خاکی است از درگاه ایزد متعال مسألت كنند.
در بخش دیگری از پیام وزیر علوم آمده است: بی‌گمان دانشگاهيان ایران و جوامع اسلامی متأثر از معنویت و روحانیت ماه مبارک رمضان، خود را برای ادامه راه پرافتخار اسلام‌خواهی، استکبارستیزی و عدالت‌گستری تحت زعامت مقام عظمای ولایت و بهره‌گیری از خط‌مشی حکیمانه و مدبرانه جمهوری اسلامی ایران و دولت کریمه خدمتگزار مهیا كرده‌اند و امید است با همدلی، هماهنگی و همکاری بیش از پیش و تعمیم الفت و محبت، شاهد تحقق آرمان‌های والای انقلاب و اهداف عالیه نظام مقدس اسلامی و پیشبرد برنامه‌های دولت کریمه در جهت خدمتگزاری به مردم شریف و حق‌شناس ایران اسلامی باشیم.
وزیر علوم در بخش پایانی این پیام با قدردانی از همه اقشار دانشگاهی کشور گفت: جامعه دانشگاهی کشور اعم از استادان محترم، دانشجویان عزیز و کارکنان خدوم دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با جهاد علمي خود و همسو و هماهنگ با همه اقشار، نقش ممتاز و متمایز خود را به لطف الهی و تلاش و همت مضاعف به‌ویژه در سال جهاد اقتصادی تحت زعامت مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و در راستاي سياست‌هاي دولت خدمتگزار ایفا خواهند كرد.تاريخ : دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۱:۳۹ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به نقل از سایت خبرگزاری فارس: سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور با خضور رئيس قوه قضائيه، وزير علوم و رئيس سازمان بسيج مستضعفين در مشهدمقدس برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، محسن ابراهيمي مسئول روابط عمومي سازمان بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در نشستي خبري كه صبح امروز برگزار شد، به تشريح برنامه‌هاي سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور پرداخت و گفت: سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي سراسر كشور از 11 تا 16 شهريورماه و با حضور هزار نفر از اساتيد بسيجي كشور در مشهدمقدس برگزار مي‌شود.
وي افزود: مراسم افتتاحيه اين همايش روز 12 شهريور و با حضور آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني رئيس قوه قضائيه، كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري، سردار محمدرضا نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين و حسين شريعتمداري مدير مسئول روزنامه كيهان برگزار مي‌شود.
ابراهيمي خاطرنشان كرد: در سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور 8 كارگروه تشكيل خواهد شد و اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در اين كارگروه‌ها به بررسي آخرين وضعيت آموزش عالي، تحول در علوم‌انساني و مسائل سياسي و اجتماعي كشور مي‌پردازند.
مسئول روابط عمومي سازمان بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در ادامه تصريح كرد: در اين همايش كارگروه‌هاي مطالبات مقام معظم رهبري از آموزش عالي كشور، انجمن‌هاي علمي، جهاد اقتصادي، حلقه‌هاي علمي، حلقه‌هاي صالحين، مديريت چالش‌هاي نرم‌افزاري، تحول در علوم‌انساني و الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، فعاليت خواهند داشت.
در ادامه اين نشست خبري، عبدالرضا سيف مسئول بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي تهران با اشاره به اينكه سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور با رويكرد تحول در علوم‌انساني برگزار خواهد شد، گفت: در اين همايش از اساتيد و نخبگان بسيجي دانشگاه‌هاي كشور دعوت به عمل آمده است.
وي افزود: در حال حاضر حلقه‌ها و انجمن‌هاي علمي توسط بسيج اساتيد در دانشگاه‌هاي كشور فعاليت دارند كه گزارش عملكرد اين حلقه‌ها و انجمن‌ها در اين همايش ارائه خواهد شد.
سيف با اشاره به اينكه در اين نشست، مقاله‌هاي برگزيده در خصوص تحول در علوم‌انساني ارائه خواهد شد، خاطرنشان كرد: سيزدهمين همايش سراسري بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در گرامي داشت ياد و خاطره شهيدان علي‌محمدي، شهرياري و رضايي‌نژاد برگزار مي‌شود.
اين استاد دانشگاه تصريح كرد: دستگاه‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا و رژيم‌صهيونيستي از سر يأس و نااميدي اكنون به اين نتيجه رسيده‌اند كه با ترور و اقدامات كور به مبارزه با فعاليت‌هاي علمي دانشمندان ايراني بپردازند، اين در حالي است كه اساتيد دانشگاه‌هاي كشور اميدوار و با انگيزه به فعاليت مي‌پردازند تا به افق 1404 ايراني اسلامي برسند.
مسئول بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي تهران خاطرنشان كرد: گزارش جامع اين همايش و كارگروه‌هاي آن در ديدار سال آينده اساتيد بسيجي با مقام معظم رهبري مطرح ارائه خواهد شد.
هاشمي‌نسب مسئول تحليل و بررسي سازمان بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در اين نشست خبري گفت: در سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور، از صاحب‌نظران جهت بررسي مسائل روز و بين‌المللي دعوت شده است.
وي افزود: در اين همايش سردار رحيم صفوي دستيار و مشاور ارشد فرمانده كل قوا در خصوص ژئوپلتيك و جغرافياي جهان اسلام، محمدحسين صفارهرندي در خصوص چرايي پيدايش جريان انحرافي و سردار جواني معاون سياسي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به تشريح آخرين مسائل روز سياسي كشور مي‌پردازد.
حجت‌الاسلام نصيري‌فرد معاون آموزشي سازمان بسيج اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در اين نشست خبري گفت: سيزدهمين همايش سراسري اساتيد بسيجي دانشگاه‌هاي كشور با رويكرد تحول در علوم‌انساني برگزار خواهد شد و عنوان اين همايش روش تعليم علوم اسلامي در علوم‌انساني است.
وي افزود: در خصوص تحول در علوم‌انساني 160 مقاله از دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي علميه در اين همايش گردآوري شده كه 110 مقاله مورد پذيرش قرار گرفت و در نهايت 10 مقاله برتر در اين همايش ارائه خواهد شد.
نصيري‌فرد با اشاره به اينكه در اين همايش آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه، حجت‌الاسلام صادقي رشاد عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، حجت‌الاسلام خسروپناه، قائمي‌نيا و حسن رحيم‌پور ازغدي از سخنرانان علمي اين همايش هستند، خاطرنشان كرد: بحث تحول در علوم‌انساني در كميسيون‌هاي تخصصي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.تاريخ : یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۹ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به نقل از سایت خبرگزاری فارس: وزير علوم تأكيد كرد: اسلامي شدن دانشگاه‌ها یکی از برنامه‌هاي اصلي من در زمان اخذ رأي اعتماد از مجلس بود و اين برنامه با جديت ادامه مي‌يابد.

 به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ديدار با اعضاي تشكل‌هاي اساتيد، با يادي از شهيدان مظلوم عرصه جهاد علمی به ويژه شهيدان علي‌محمدي، شهرياري و رضايي‌ن‍‍ژاد، گفت: همه ما وظيفه داريم ضمن اينكه در ادامه راه اين شهداي بزرگوار حركت كنيم، همواره ياد و خاطره آنان را گرامي بداريم.
وزير علوم به تشريح برخي اقدامات وزارت علوم پرداخت و افزود: در سال 1357تعداد 175هزار نفر دانشجو در كشور مشغول به تحصيل بودند كه اين ميزان در سال 1390به بيش از 4ميليون و يكصد هزار نفر افزايش يافته است. 
دانشجو خاطرنشان كرد: همچنين تعداد دانشجويان مقطع دكتراي تخصصي از 2650نفر در سال 1357به  37هزار نفر در سال 1390افزايش پيدا كرده است و در همين مدت تعداد دانشجويان كارشناسي‌ارشد نيز از 18 هزار نفر به 330هزار دانشجو رسيده است.
وزير علوم در ادامه تصريح كرد: در حالي كه در سال 1384تعداد 53000 نفر عضو هيئت علمي تمام وقت در دانشگاه‌ها مشغول فعاليت آموزشي و پژوهشي بوده‌اند، اين تعداد در سال 1389 به 64300 نفر عضو هيئت علمي تمام وقت افزايش يافته است. 
دانشجو در خصوص دستاوردهاي آموزش عالي كشور در حوزه پژوهش و فناوري تأكيد كرد: مقالات علمي داخلي در سال 1357تعداد 625مقاله بوده است كه اين تعداد در سال1384به 10000مقاله و در سال1390 با روند فعلي به بيش از20هزار  مقاله افزايش پيدا خواهد كرد. همچنين تعداد مقالات علمي منتشر شده در نشريات خارجي نيز از 669مقاله در سال 1357به 5623مقاله در سال 1384و 18323مقاله در سال 1389افزايش يافته و همچنين در نيمه اول سال جاري نيز بيش از 12000مقاله در نشريات خارجي منتشر شده است.
وي با ذكر اينكه تعداد كل نشريات علمي كشور از 20 نشريه در سال 1357 به 347نشريه در سال 1384و 856نشريه در سال 1390افزايش يافته است، گفت: در سال 1357 كشور ايران تنها يك صدم درصد از رشد توليد علم جهان را در اختيار  داشت ولي امروز بیش از يك و دو دهم از رشد تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است. 
دانشجو در ادامه سخنان خود اظهار داشت: كل مترا‍ژ فضاي عمراني دانشگاه‌ها و مجموعه مراکز آموزش عالي كشور  در سال 1357يك ميليون دويست و بيست سه هزار مترمربع بوده است كه اين ميزان به هشت ميليون و سيصد و هفتاد هزار مترمربع در سال 1384و  14ميليون و چهارصد هزار مترمربع در سال 1390افزايش يافته است.
وي افزود : متراژ‍ فضاي خوابگاهي نيز از 168هزار مترمربع در سال 1357 به يك ميليون و هشت صد و هشتاد هزار مترمربع در سال 1384و  دو ميليون چهار صد سي و چهار مترمربع درنيمه اول سال 1390افزايش يافته است.
وزير علوم گفت: در حالي كه در سال 1384 تعداد 800انجمن علمي دانشجويي در دانشگاه‌ها مشغول فعاليت بوده است، تا نيمه اول سال 1390 به تعداد 3581انجمن علمي رسيده كه نشان مي‌دهد بيش از چهار برابر رشد داشته است، همچنين تعداد كانون‌هاي فرهنگي و هنري دانشجويان از 495 كانون در سال 1384به 1775كانون تا نيمه اول سال 1390افزايش پيدا كرده، يعني بيش از سه برابر افزايش داشته است. 
دانشجو ضمن اشاره به ضرورت ارتباط دانشگاه‌ها با حوزه كاربرد تأكيد كرد: يكي از برنامه‌هاي ما در راستاي كاربردي كردن تحقيقات دانشگاهي تعريف پژوهش‌هاي دانشگاهي و پاسخ‌گويي به نيازهاي دفاعي بود كه در اين راستا 200پرو‍ژه تحقيقاتي به ارزش 22ميليارد تومان اعتبار در قالب بيش از 1000پايان‌نامه تعريف شده است.
وزير علوم با تأكيد براينكه برنامه‌هاي وزارت علوم براي اسلامي شدن دانشگاه‌ها براساس مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي صورت مي‌گيرد، خاطرنشان كرد: اسلامي شدن دانشگاه دو ركن اساسي دارد يكي بعد ظاهري و مناسبات انساني و ديگري بعد محتواي دروس و منابع درسي به ويژه علوم انساني است كه البته بعد دروس و محتوا اساسي‌تر و مهمتر است و هر دو بعد بايد همزمان پيگيري شود زيرا بايد بين سيرت و صورت تناسب و هماهنگي برقرار باشد.
وي افزود: گام‌هاي مهمي در راستاي اسلامي كردن محتواي دروس دانشگاهي توسط معاونت آموزشي وزارت علوم و با همكاري  مؤسسات پژوهشي حوزه و دانشگاه و با هماهنگي در راستاي سياست‌هاي شوراي تحول علوم انساني برداشته شده كه بازنگري 400سرفصل رشته‌هاي دانشگاهي و تدوين 30منبع درسي از جمله اقدامات انجام شده است. 
دانشجو تأكيد كرد: به دليل اهميت و جايگاه خاص علوم‌انساني تغيير محتوا و منابع دروس اين رشته‌ها در اولويت قرار گرفته است زيرا اين علوم هستند كه مسير علوم ديگر را مشخص كرده و با تعريفي كه از انسان مي‌دهند مسير تربيتي نسل آينده را روشن مي‌كنند.
وزیر علوم با اشاره به اینکه درتمام دانشگاه‌های جهان پوشش دانشجویان ساده‌ترين نوع پوشش در عرف جامعه خودشان است، گفت: شأن دانشگاه و محیط علمی ایجاب می‌کند مقررات خاص این محیط را به طور کامل رعایت كنيم.
وي در ادامه گفت: در اكثر دانشگاه‌هاي دنيا چگونگي نوع پوشش كه با ساده‌ترين پوشش‌ها در عرف همان جامعه مطابقت دارد در كتابچه‌اي درج شده است و بايد رعايت شود. در زمان ثبت‌نام به اطلاع رسانده مي‌شود و چه آنها كه قبول دارند و چه آنهايي كه اين مقررات مطابق سليقه آنها نيست موظف مي‌شوند و تعهد مي‌كنند آن را در طول تحصيل رعايت كنند و اگر در طول تحصيل از طرف فردي رعايت نشود طبق مقررات شامل برخوردهاي مقررات خاص آن دانشگاه مي‌شود.
دانشجو تصريح كرد: اسلامي شدن دانشگاه‌ها یکی از برنامه‌هاي اصلي من در زمان اخذ رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي بود و اين برنامه با جديت ادامه مي‌يابد و در اين راه از نظرات و راه‌كارهاي همه صاحب‌نظران استقبال مي‌كنيم تا هم نگراني‌هاي رئيس‌جمهور را رفع كنيم و هم با اجراي درست اين طرح دغدغه‌هاي مراجع تقليد را برطرف سازيم.
وي در خصوص فضاي فعاليت اجتماعي و فرهنگي در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: آيين‌نامه كرسي‌هاي آزادانديشي زمينه فعاليت  اجتماعي و فرهنگي دانشجويان و ارائه افكار و نظرات را در يك فضاي منطقي و سالم فراهم كرده است كه با رفع برخي نقاط ضعف موجود، اين آيين‌نامه فعاليت‌هاي دانشجويان در سال جديد رونق بيشتري خواهد گرفت. 
دانشجو در پاسخ به سؤالی درخصوص روند کند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها گفت: در این زمینه گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید همکاری بیشتری داشته باشند زیرا ما از نظر ردیف استخدامی هیئت علمی مشکلی نداریم و رئیس جمهور 7 هزار ردیف در اختیار وزارت علوم گذاشته تا هر دانشگاهی به هر میزان هیئت علمی بخواهد، بتواند جذب کند و البته ما تاکنون حدود 5000 عضو هیئت علمی جذب کرده‌ایم. 
براساس اين گزارش، در اين نشست اعضاي تشكل‌هاي اساتید سؤالات و نظرات خود در خصوص مسائل مختلف دانشگاه‌ها را با وزير علوم در ميان گذاشتند.تاريخ : یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۴ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به نقل از سایت خبرگزاری فارس: معاون سازمان سنجش آموزش كشور از اعلام نتايج آزمون كارشناسي ارشد 90 در روز سه‌شنبه 8 شهريورماه خبر داد.

جلال طباطبايي معاون سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس با بيان اينكه نتايج كنكور كارشناسي ارشد 90 در روز سه‌شنبه 8 شهريورماه اعلام مي‌شود، گفت: براساس آمار اعلام شده دفترچه راهنمای انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد 75 هزار داوطلب پذیرش می‌شوند.

وی گفت: با احتساب داوطلبان استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد90 حدود 85 هزار داوطلب در این آزمون پذیرش می‌شوند.

معاون سازمان سنجش آموزش كشور با بيان اينكه کنکور کارشناسی ارشد 90 در 142 کد رشته امتحانی برگزار شد، گفت: 870 هزار داوطلب در آزمون كارشناسي ارشد 90 ثبت‌نام كرده بودند.تاريخ : یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۲ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به نقل از سایت خبرگزاری فارس: معاون وزير علوم گفت: شیوه‌نامه جديد بازنشستگی اساتید با تأیید وزیر علوم تا هفته آینده ابلاغ می‌شود.

مهدي ايرانمنش معاون وزير علوم و رئیس مرکز هیئت امنا و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس با اشاره به نامه رئیس‌جمهور مبنی بر عدم بازنشستگی اساتید دانشگاه، گفت: پس از نامه رئیس‌جمهور مبنی براینکه بازنشستگی اساتید صورت نگیرد وزیر علوم به دانشگاه‌ها اعلام کرد که حتی اگر مصوبه هیئت امنا دارند فعلاً هیچ استادی را بازنشسته نکنند، هرچند كه قانون مجلس و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مصوبات هیئت امنای دانشگاه‌ها باید اجرایی شود، اما وزیر علوم به عنوان رئیس هیئت امناها به دانشگا‌ه‌ها اعلام کرد که فعلاً بازنشستگی اساتید دانشگاه مسکوت بماند.

وی گفت: در حال حاضر هیچ دانشگاهی اجازه بازنشسته کردن اساتید خود را حتی پس از تأیید در هیئت امنا ندارد.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه قانون بازنشستگی اساتید در حال بررسی است، گفت: باید از اساتید بیشتر استفاده کرد ضمن اینکه راه را نباید برای اساتید جوان بست، قبلاً ورود مربی با مدرک کارشناسی ارشد ممنوع بود اما الآن راه را باز گذاشته‌اند، اگر فردی با مدرک کارشناسی ارشد با توان علمی خوب وجود داشته باشد و صلاحیت علمی وی تأیید شود، پذیرش می‌شود.

وی گفت: پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی اساتید به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شد اما در شورا به دلایلی مسکوت ماند.

ایرانمنش افزود: اخیراً وزیر علوم از شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه گرفته‌ است که براساس شیوه‌نامه‌ای بازنشستگی اساتید با تأیید وزیر علوم انجام شود، براساس این شیوه‌نامه سن بازنشستگی اساتید نسبت به قبل افزایش می‌یابد ضمن اینکه سن بازنشستگی اساتید نمونه نیز بیشتر می‌شود.

وی گفت: بازنشستگی اساتید بستگی به فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت علمی دارد، هرچه سطح علمی ارتقاء یابد فرد می‌تواند بیشتر در خدمت آموزش عالی باشد، یعنی اساتید برحسب نوع و مقدار فعالیت‌های آموزشی و ارتقایی که دارند، می‌تواند فعالیت خود را ادامه دهد.

معاون وزیر علوم تأکید کرد که در بازنشستگی اساتید یا ادامه فعالیت آن‌ها پس از موعد بازنشستگی هیچ اجباری وجود ندارد.
 
وی گفت: شیوه‌نامه بازنشستگی اساتید با تأیید وزیر علوم تا هفته آینده ابلاغ می‌شود.تاريخ : یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۳:۲۶ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

واریز بخشی از حقوق و هزینه افطاردهی کارکنان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری جهت کمک به قطحی زدگان سومالی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری: در حرکتی خداپسندانه کارکنان دانشگاه و پيرو تاكيد دفتر مقام معظم رهبري مبني بر لزوم كمك به مردم قحطي زده سومالي، بخشی از حقوق ماهیانه خود  و هزينه مراسم افطاري کارکنان دانشگاه جهت كمك به قحطي‌ زدگان سومالي واريز مي گردد .

دکتر نعمت زاده ضمن اشاره به حدیثی از امام صادق(ع): "هر كس شب را صبح كند در حالي كه به امور مسلمين اهتمام ندارد از مسلمانان نيست و هر كس صداي مردي را بشنود كه مسلمانان را به ياري مي طلبد و به ياري او نشتابد، مسلمان نيست.” اعلام کرد، قحطي و خشكسالي كشور مسلمان سومالي را فرا گرفته است. امروز كمك به مردم سومالي نه فقط يك وظيفه اسلامي كه يك وظيفه انساني است. اگر كار خيري با نيت خالص انجام شود قطعا با پاداش الهي همراه خواهد شد. باور كنيم، اين اقدام عملي در حمايت از محرومان، رضايت خداوند و بركات او را براي ملت و كشور عزيزمان به همراه خواهد داشت و بنابر تعاليم ديني اين كار خير و اداي تكليف شرعي، بسياري از بلايا و سوانح احتمالي را از كشور دور خواهد كرد.

لذا با عنايت به تاكيدات مقام معظم رهبري ( مدظله العالي ) کارکنان دانشگاه بخشی از حقوق خود و هزينه افطاري روز شنبه، مورخ 5/6/1390 اين واحد جهت كمك به قحطي‌زدگان سومالي واريز مي نمايد.تاريخ : شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به نقل از سایت خبرگزاري فارس، علي اكبر متكان معاون توسعه منابع و مديريت نيروي انساني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري همزمان با هفته دولت در نشست خبري به تشريح پروژه‌هاي عمراني وزارت علوم پرداخت و گفت: عليرغم اينكه دانشگاه‌ها در حال حاضر از نظر حضور دانشجويان تعطيل هستند اما از لحاظ اداري و اجرايي در حال فعاليت هستند.

وي افزود: در هفته دولت 100 پروژه عمراني در دانشگاه‌ها، پژوهشكده‌ها و پارك‌هاي علم و فناوري با274 هزار متر مربع وسعت و 940 ميليارد ريال بودجه افتتاح مي‌شود.

متكان خاطرنشان كرد: از تعداد اين 100 پروژه دانشگاه پيام‌نور با دارا بودن 44 پروژه و 30 ميليارد تومان اعتبار و 75 هزار متر مربع بيشترين ميزان را به خود اختصاص داده است و استان‌هايي همچون خوزستان با افتتاح 25 پروژه عمراني در دانشگاه‌ها در رتبه‌هاي بعدي هستند.

معاون وزير علوم با اشاره به اينكه اكثريت استان‌هاي كشور داراي پروژه‌هاي عمراني در حوزه دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي هستند، تصريح كرد: از اين پروژه‌هايي كه افتتاح خواهد شد، 36 مورد آن با كاربري آموزشي، 25 مورد آن با كاربري دانشجويي و ساير پروژه‌ها نيز محوطه‌سازي، ورزشي، فرهنگي و خدماتي است.

معاون توسعه منابع و مديريت نيروي انساني وزارت علوم اظهار داشت: در هفته دولت سال گذشته 85 پروژه با زيربناي 250 هزار متر مربع افتتاح شد كه 55 پروژه به دانشگاه‌هاي دولتي و30 پروژه به دانشگاه پيام نور اختصاص داشت اما امسال در پروژه‌هاي عمراني رشد بيشتري داشتيم.

وي با بيان اينكه وزارت علوم در هفته دولت براي راه‌اندازي جشنواره شهيد رجايي و به منظور تجليل از مديران برتر دانشگاه‌ها و وزارت علوم برنامه‌ريزي كرده است، گفت: تجليل از فرزندان نمونه كارمندان وزارت علوم، و دانشگاه‌ها از ديگر برنامه‌هايي است كه برگزار خواهد شد.

متكان با اشاره به اينكه ديدار از خانواده شهدا  و شهيدان شهرياري،‌عليمحمدي و رضايي‌نژاد از ديگر برنامه‌هاي وزارت علوم در هفته دولت است، خاطرنشان كرد: در اين هفته ملاقات‌هاي مردمي با مديران وزارت علوم و رؤساي دانشگاه‌ها ترتيب داده شده است.

معاون توسعه منابع و مديريت نيروي انساني وزارت علوم در خصوص تغييرات ساختاري وزارت علوم گفت: تغييراتي در ساختار وزارت علوم ايجاد شده است كه يكي از اين تغييرات به رسميت شناخته شدن سازمان امور دانشجويان است كه از سه معاونت تشكيل شده است.

وي افزود: سازمان امور دانشجويان از حوزه‌هاي رياست، دفتر رياست، حراست، حقوقي، روابط عمومي تشيكل شده است و تا مهر ماه سال جاري اين سازمان در مركز تهران مستقر و فعاليت خود را آغاز خواهد كرد.

معاون وزير علوم اظهار داشت: سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران بر اساس مصوبه شوراي انتقال به شهريار تهران منتقل شده است كه سازمان امور دانشجويان در ساختمان اين سازمان مستقر خواهد شد.
انتهاي پيام/تاريخ : شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۳:۲۴ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، مراسم تودیع و معارفه مدیر اداری و پشتیبانی و مدیر کارآفرینی برگزار شد.

دکتر نعمت زاده، ریاست محترم دانشگاه در آغاز اين مراسم ضمن اعلام قدرداني از خدمات مهندس مردانشاهی و دکتر نظرنژاد، حوزه مالي و اداري را حوزه‌اي دانست كه به علت تقاضا‌هاي زياد و امكانات محدود نتيجه تلاش‌هاي همكاران از نظرها پنهان مي ماند و بيشتر خواسته‌هاي به فرجام نرسيده مدنظر قرار مي‌گيرد.

وي همچنین سرعت، دقت و بهره‌وري را ويژگي‌هاي لازم براي امور اداري ذكر كرد و افزود براي رسيدن به نتايج مطلوبتر بهره‌گيري بيشتر از فناوري‌هاي نوين و اتوماسيون اداري براي تدبير بهينه امور و اطلاع رساني ضروري است.

تجربه كافي آقاي مهندس آقاجانی در مديريت و تعهد و شهرت وي به انصاف، عدالت و برخورد مناسب با همكاران را نويد بخش تحول و دگرگوني در حوزه اداری دانست.

مهندس آقاجانی با حفظ سمت و مدير جديد امور اداري و پشتیبانی دانشگاه نيز ضمن اشاره به خدمات مدير امور اداري و پشتیبانی ابراز اميدواري كرد با مساعدت مديران و كاركنان مجموعه دانشگاه بتواند در انجام وظايف محوله و بهبود روند كارهاي اين دانشگاه موفق باشد.

مهندس مردانشاهی مدير سابق امور اداري نيز به گزارش فعاليت هاي صورت گرفته طي سه سال مديريت خود پرداخت، ايجاد و دبيرخانه متمركز، ‌واحد اطلاع‌رساني، اتوماسيون اداري، سیستم..مكانيزه حضور و غياب، جذب نيروي های کارشناسی جديد و تشكيل كميته‌هاي منظم تخصصی در زمینه مسايل مختلف امور اداري را از نمونه‌هاي انجام شده ذكر كرد و از همكاري كاركنان حوزه امور اداري و مديران واحدهاي مختلف دانشگاه طي سه سال گذشته سپاسگزاري نمود.

در ادامه این مراسم همچنین حکم انتصاب به آقایان مهندس آقاجانی و مهندس مردانشاهی به سمت مدیر اداری و پشتیبانی و مدیر کارآفرینی تقدیم و با اهدای لوح سپاس از خدمات آقای دکتر نظرنژاد قدر دانی شد.تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۲۳ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی یه نقل از سایت خبرگزاری فارس: وزارت علوم با صدور بيانيه‌اي از دانشگاهيان كشورمان خواست تا همپاي ملت ايران در راهپيمايي روز جهاني قدس شركت كنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صدور بیانیه‌ای از دانشگاهیان مسلمان و همیشه در صحنه سراسر کشور دعوت كرد تا هماهنگ با عموم هموطنان در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت كنند.
متن این بیانیه به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم
مَن َسمِعَ رَجُلاً يُنادِيٌ يالِلمُسلِميِن فَلَم يَجِبِهُ، فَلَيسَ بِمُسُِلم
روز جهاني قدس در شرايطي فرا مي‌رسد كه جهان اسلام بيش از هر سال ديگر با وضعيت وي‍‍ژه‌اي مواجه گرديده است، خيزش عمومي و اسلام‌خواهي در كشورهاي اسلامي به خصوص در منطقه استراتژيك خاورميانه از يك سو موجب اميدواري و همبستگي ميان مسلمين گرديده و از سوي ديگر بر نگراني‌هاي استكبارجهاني و صهيونيسم بين‌الملل افزوده است.
اينك امت اسلامي با انگيزه و گستردگي بيش از پيش در روز جهاني قدس كه نماد مبارزه عليه سلطه و ستم و زياده‌طلبي و فزون‌خواهي دشمنان اسلام است به صحنه خواهند آمد و با آرايش و نمايش ارادي و توانمندي‌هاي خود پيروزي نهايي اسلام را با خروش عليه آمريكاي جهان‌خوار و اسرائيل غاصب فرياد خواهند زد. 
 جامعه دانشگاهي كشور اعم از استادان محترم، دانشجويان عزيز و كارمندان شريف شاغل در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي، هماهنگ با مردم حق‌جوي ايران اسلامي در اين راهپيمايي با شكوه و جهاني شركت خواهند كرد و بار ديگر با آرمان‌هاي انقلاب اسلامي تجديد بيعت خواهند كرد.تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۲۰ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی به نقل از سایت خبرگزاری فارس: معاون سازمان سنجش آموزش كشور گفت: نتايج كنكور كارشناسي ارشد بين 8 تا 11 شهريور ماه اعلام مي‌شود

جلال طباطبايي معاون سازمان سنجش آموزش كشور با بيان اينكه نتايج كنكور كارشناسي ارشد 8 تا 11 شهريور اعلام مي‌شود، افزود: 74 هزار نفر در اين آزمون پذيرش مي‌شود.
 
وي با اشاره به ثبت نام 875 هزار داوطلب در اين آزمون گفت: در گروه علوم انساني 30 هزار و 553 نفر در گروه علوم پايه 15 هزار و 376 نفر در گروه فني مهندسي 18 هزار و 574 نفر در گروه كشاورزي 6 هزار و 151 نفر در گروه هنر 2 هزار و 482 نفر در گروه پزشكي 153 نفر و در گروه دامپزشكي 135 نفر پذيرش شده‌اند.
 
وي گفت: در دوره روزانه 33 هزار و 788 نفر دوره شبانه 15 هزار و 375 نفر دوره نيمه حضوري 797 نفر دانشگاه پيام نور 10 هزا رو 555 نفر دانشگاه غيرانتفاعي 3 هزار و 530 نفر در دانشگاه مجازي 6 هزار و 213 نفر و در دانشگاه بين‌المللي 3 هزار و 166 نفر پذيرش مي‌شوند.تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۹۰ | ۲۳:۸ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي علم‌زدایی و دین‌زدایی از دانشگاه‌ها را 2 هدف اصلی جبهه سلطه‌گران دانستند و تأكيد كردند: روش اصلی و پیچیده دشمن این است که دانشجو و استاد و دانشگاه را به کارهای غیرعلمی سرگرم کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، در چهارمین دیدار رمضانی رهبر معظم انقلاب با نخبگان کشور، صدها نفر از استادان و اعضای هیأتهای علمی دانشگاهها، عصر امروز در دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای، به تبادل نظر درباره مسائل دانشگاهی – علمی – پژوهشی – اجتماعی – فرهنگی – سیاسی و اقتصادی پرداختند.
در هفته های اخیر نیز دانشجویان – «شعرا و ادیبان» و فعالان اقتصادی در جلسات جداگانه با ایشان دیدار و گفتگو کرده بودند.
در آغاز جلسه عصر امروز، 14 نفر از اعضای هیأتهای علمی دانشگاهها، بیش از 2 ساعت، درباره مسائل مختلف اعلام نظر و «پیشنهادها – انتقادها و راه حلهای خود» را مطرح کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای پس از شنیدن و تأمل در سخنان استادان دانشگاه، سخنان مهمی در زمینه پیشرفت علمی کشور و نقش دانشگاهها و همچنین اهمیت روز قدس بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نزدیک بودن روز قدس افزودند: روز قدس یک روز بین المللی اسلامی و روز بزرگ و مهمی است که ملت ایران و دیگر ملتهای مسلمان، حرف حقی را که استکبار حداقل شصت سال برای خاموش کردن آن سرمایه گذاری کرده بود، فریاد می کنند.
ایشان تأکید کردند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران و اعلام روز قدس و تبدیل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به سفارت فلسطین، حرکت تهاجمی بود که در مقابل توطئه شصت ساله استعمار برای محو فلسطین از نقش جغرافیای جهان، ایستاد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: روز قدس پشتوانه امنیت کشور نیز است و هر ایرانی که روز قدس به خیابان می آید، در واقع به امنیت کشور و ملت و حفظ دستاوردهای انقلاب کمک کرده است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: به لطف خداوند امسال نیز روز قدس در کشور و در کشورهای اسلامی با عظمت تر برگزار خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در سخنان خود پیشرفتهای علمی را از ارکان و ستونهای اصلی ایستادگی با شکوه و پر عظمت ملت ایران در مقابل جبهه استکبار خواندند و تأکید کردند: این پیشرفتهای علمی که به ملت بزرگ ایران، اعتماد به نفس، سربلندی، قوت اراده و شجاعت استقامت بخشیده است، مرهون دانشگاه و دانشگاهیان است.
رهبر معظم انقلاب، با اشاره به تهدیدهای مستمر «نظامی ـ امنیتی ـ اجتماعی و سیاسی» دشمنان، ترور دانشمندان کشور، تحریم ایران و تلاش سلطه جویان برای فتنه انگیزی در داخل و وادار کردن نظام اسلامی به تعظیم در مقابل نظام سلطه افزودند: ملت ایران در مقابل جبهه دشمنان، با کمال قدرت و استقامت ایستاده است و به پشتوانه پیشرفتهای علمی و عملی کشور، به سلطه طلبان و زیاده خواهان جهانی، قاطعانه «نه» گفته است.
ایشان دانشگاه را مبدأ پیشرفتهای علمی و عزت و آبروی ملت ایران خواندند و تأکید کردند: دشمن بدون تردید از این مرکز مهم قدرت افزایی ایران غافل نیست و غافل نخواهد شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی علم زدایی و دین زدایی از دانشگاهها را 2 هدف اصلی جبهه سلطه گران دانستند و در تشریح روشهای علم زدایی افزودند: ترور دانشمندان ایران از جمله این روشهاست اما روش اصلی و پیچیده دشمن این است که دانشجو و استاد و دانشگاه را به کارهای غیرعلمی سرگرم کند تا آرزوی ملی ایرانیان، یعنی شکوفایی علمی تحقق نیابد.
حضرت آیت الله خامنه ای تلاش بی وقفه و پرشتاب برای پرکردن فاصله علمی کشور با قافله علم و دانش را کاملاً ضروری خواندند و تأکید کردند: باید به نهضت علمی، روح تازه ای بدمیم و همه ظرفیتهای دانشگاهی و کلیه استادان و دانشجویان برای جهش علمی کشور، وارد این میدان سرنوشت ساز شوند.
ایشان در همین زمینه، نقشه جامع علمی را ترسیم کننده منظومه علمی مورد نیاز کشور برشمردند و افزودند: باید با تکیه بر علم نافع، میان نیازهای کشور و فعالیت بخشهای مختلف علمی، هماهنگی ایجاد شود.
گسترش فرهنگ نوآوری به ظرفیت چند میلیونی استاد و دانشجو، تشکیل منظومه کامل علمی،  تلاش برنامه ریزی شده برای اجرای نقشه جامع علمی  و دخالت دادن «حقیقی و نه تشریفاتی» دانشگاهها در حل مسائل کشور از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب در بحث پیشرفت علمی کشور مطرح کردند.
ایشان توجه به چرخه ایده علمی تا مصرف را نیز بسیار مهم دانستند و افزودند: دولت و دانشگاهها با همکاری متقابل، روند شکل گیری ایده در ذهن نخبگان تا تبدیل آن به علم و سپس فناوری و بعد صنعت را سازمان دهی کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای پس از تبیین ابعاد نقشه دشمن برای علم زدایی از دانشگاهها به هدف دوم جبهه استکبار یعنی دین زدایی از مراکز علمی پرداختند.
ایشان خاطرنشان کردند: ملت ایران خوشبختی واقعی و امنیت حقیقی و معنوی می خواهد و تحقق این هدف بسیار مهم بدون علم و یا با علمِ بدون دین ممکن نیست بنابراین جامعه و در رأس آن دانشگاه باید به معنای حقیقی متدین باشد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی برای جلوگیری از برداشت ظاهری و سطحی از تعبیر «دانشگاه متدین و دینی» تأکید کردند: دانشگاه متدین یعنی دانشگاهی که از معرفت عمیق دینی، ایمان عمیق و «باور ژرف از دین و معارف دینی» برخوردار باشد که در این زمینه نقش استادان، بسیار مهم است.
حضرت آیت الله خامنه ای دانشجویان را «زمامداران فکر و علم و آینده کشور» خواندند و خاطرنشان کردند: سلطه گران می خواهند نسل جوان دانشجو را به «بی ایمانی، ولنگاری عقیدتی و هرزه پویی ذهنی» سوق دهند که وظیفه همه بویژه استادان دانشگاههاست که با این طرح شوم، مقابله کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی دانشمندان جوان و متدین را بن بست شکنان پیشرفتهای بدست آمده برشمردند و خاطرنشان کردند: جوانان متدین ما در عرصه های صنایع دفاعی، سلولهای بنیادی،  انرژی هسته ای، هوا فضا، ابررایانه ها و دیگر عرصه ها بسیار خوش درخشیده اند و با کمک دیگر دانشمندان کشور را به پیش می برند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اظهار خرسندی فراوان از دیدار با نخبگان علمی و دانشگاهی کشور، مطالب ارائه شده در این دیدار را بسیار پرمغز و سنجیده خواندند و افزودند: در میان مطالبی که در این جلسه مطرح شد، حرفهای نو و پیشنهادهای جالبی نیز وجود داشت که در مجموع نشان دهنده گرایش برگزیدگان علمی و دانشگاهی برای ارائه فکر و اندیشه است.
ایشان با اشاره به سخنان یکی از اساتید دانشگاه درخصوص خلاء نهاد آینده نگر در کشور، افزودند: هدف از برگزاری نشست های اندیشه های راهبردی، پرکردن این خلاء است و باید پیرو این نشست ها، کارهای بزرگی با همکاری اهل فکر انجام شود.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: یکی از نیازهای کنونی جامعه برگزاری جلساتی با حضور افراد برگزیده و صاحب اندیشه و طرح دیدگاهها و افکار آنان در سطح جامعه است، تا این اندیشه ها به تدریج به گفتمان عمومی جامعه تبدیل شوند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی از مسائل ضروری و مهم برای جامعه دانشگاهی بویژه اساتید و همچنین حوزویان را آشنایی با واقعیات کشور و داشتن اطلاعات و تحلیل صحیح از شرایط کشور دانستند و افزودند: رسانه های دیداری و شنیداری بیگانه، حجم انبوهی از اطلاعات و تحلیل های معیوب، ناقص و غیرواقعی را پمپاژ می کنند که اگر دانشگاهیان و حوزویان، دارای اطلاعات واقعی نباشند، ممکن است تحت تأثیر این تحلیل های مسموم قرار گیرند.
حضرت آیت الله خامنه ای یکی از راههای مطلع شدن دانشگاهیان از واقعیات کشور را حضور مستمر مسئولان در دانشگاهها برشمردند و تأکید کردند: مسئولان باید با مجامع دانشگاهی و اساتید محترم جلسات پرسش و پاسخ بگذارند و ضمن پذیرفتن انتقادهای دلسوزانه، از دیدگاههای صاحبنظران و نخبگان علمی نیز استفاده کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: مسئولان باید انتقادهای عالمانه و سازنده و تند و تیز نخبگان را بپذیرند و آنرا مخالفت با نظام تعبیر نکنند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: حتی بسیاری از انتقادهای گزنده نیز از روی دلسوزی است و مسئولان باید قدردان نخبگان و صاحبنظرانی باشند که چنین انتقادهای دلسوزانه ای را مطرح می کنند.
ایشان در عین حال به دانشگاهیان و اساتید توصیه کردند: در انتقادها، مرز میان انتقاد سازنده و تخریب رعایت شود و سخنان به گونه ای نباشد که جدول دشمن را کامل کند و زمینه گسترش بدبینی در جامعه را فراهم آورد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی دیگر از نکات ضروری برای دانشگاهیان و اساتید را آگاهی از مسائل و واقعیات منطقه و جهان بویژه تحولات اخیر منطقه دانستند و خاطرنشان کردند: تحولات کنونی در منطقه، حوادثی عظیم، بسیار مهم و تأثیرگذار است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی از نتایج حوادث اخیر منطقه را، مشخص شدن نادرستی تئوریهای سیاسی و اقتصادی غربی خواندند و خاطرنشان کردند: حوادث منطقه و شرایط بداقتصادی کشورهای غربی در مجموع نشان می دهند تئوریهای سیاسی و اقتصادی غرب ناقص و عقیم است، بنابراین باید در جهت تقویت بیش از پیش فکر و اندیشه اسلامی گام برداریم.
 در آغاز این دیدار، استادان و اعضای هیأتهای علمی به تشریح دیدگاههای علمی، دانشگاهی، پژوهشی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود پرداختند.
-    دکتر سیدضیاءالدین تابعی – استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز
-    دکتر غلامرضا جمشیدی ها – استاد رشته تاریخ دانشگاه تهران
-    دکتر حسن دانایی فرد – استاد رشته مدیریت دولتی در دانشگاه تربیت مدرس
-    دکتر اشرف معینی – دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران
-    دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی – استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی
-    دکتر حمیدرضا فرتوک زاده – دانشیار دانشگاه صنعتی مالک اشتر
-    دکتر الهام امین زاده – استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
-    دکتر رضا راعی – دانشیار رشته مدیریت مالی دانشگاه تهران
-    دکتر سیدرضا مجدزاده – استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
-    دکتر داود پرچمی – استادیار جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی
-    دکتر زین الدینی – استاد دانشگاه صنعتی اصفهان
-    دکتر رنجبر – رئیس مجمع نخبگان اساتید بسیجی و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس
-    دکتر علیرضا جهانگیریان – عضو هیأت علمی دانشکده هوا فضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر
-    و دکتر عبدالحمید نقره کار – دانشیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت
مهمترین محورهای سخنان استادان دانشگاهها در دیدار با رهبر انقلاب عبارتست از:
-    ارزیابی واقع بینانه از فعالیتهایی که تاکنون با عناوین مختلف برای ایجاد تحول در علوم انسانی صورت گرفته است.
-    نبود فلسفه مبتنی بر مبانی دینی و بومی در برخی علوم از جمله علوم پزشکی
-    طراحی¬نظام مدیریتی¬جمهوری¬اسلامی به¬عنوان چارچوب علمی¬وتخصصی¬انتخاب مدیران
-    ضرورت انسجام، هم افزایی و ارتقای ظرفیت سطوح مختلف سیاست گذاری ملی
-    لزوم نظریه پردازی اسلامی – ایرانی به عنوان چارچوب حل مشکلات و مسائل «ملی، منطقه ای و جهانی»
-    تأسیس فرهنگستان و دانشگاههای تخصصی علوم انسانی
-    تقویت کرسی های نظریه پردازی و ایجاد پژوهشگاهها و قطبهای تخصصی نظریه پردازی
-    اهمیت تدوین سند تحول علوم انسانی
-    تأسیس نهادی آینده نگر که بطور مستمر سیاستها و تصمیمات فعلی را براساس منافع آینده کشور ارزیابی کند
-    برخورد فعال حقوقی برای پاسخگو کردن مجامع و مراکز بین المللی در قبال سیاستها و اقدامات خود
-    توجه بیشتر به ظرفیت دیپلماسی عمومی در حوزه روابط بین الملل
-    برنامه ریزی برای تدریس حقوق فضا همگام با پیشرفتهای کشور در بخش هوا – فضا
-    بی نتیجه ماندن تحریم ها بر اثر ایستادگی هوشمندانه نظام و مردم
-    بهره برداری مناسب از فرصتهای نوظهور «اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» در منطقه و جهان در چارچوب احیای تمدن اسلامی
-    فرهنگ سازی برای تبدیل گفتمان علمی به گفتمان مسلط جامعه
-    توجه به نقشه جامع علمی کشور در هرگونه تصمیم گیری و سیاست گذاری
-    اهمیت پارکهای علم و فناوری در جذب شرکتهای دانش بنیان
-    رویکرد نهادگرایانه علمی، راه اصلی توسعه و پیشرفت
-    تأسیس شبکه ابداعات و اختراعات
-    پیشنهاد تأسیس صندوق ملی حمایت از اولویت های علمی و فناوری
-    و توجه به سنتهای اصیل اسلامی ایرانی در معماری و شهرسازیتاريخ : چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ | ۱۹:۲۴ بعد از ظهر | نویسنده : نویسندگان

تشکیل ستاد استقبال از دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، اولین جلسه ستاد استقبال از دانشجویان جدیدالورود دانشگاه تشکیل شد.

ریاست دانشگاه ضمن تشکر از اعضای جلسه ستاد استقبال دانشجویان جدید الورود گفت: در آغاز سال تحصیلی جدید، ستاد استقبال از دانشجویان جدیدالورود مفصل تر از سال‌های گذشته اقدام به انجام فعالیت‌هایی به منظور آشنایی دانشجویان با فضای دانشگاه می‌کنند.

دکتر نعمت زاده بیان داشتند، باید با ایجاد محیطی آرام با احساس رضایتمندی برای دانشجویان جدید الورد، و با برخورد مناسب، بتوانیم زمینه اطمینان را برای آنان جهت ثبت نام اتجام دهیم.

وی خواستار توجه جدی مسولین ثبت نام به تشکیل و تکمیل پرونده ثبت نامی دانشجویان و توجیه کردن دانشجویان در خصوص رشته ها شدند .

ایشان با بیان اینکه نظر مسولین وزارت علوم و دانشگاه توجه جدی به فعالیتهای فرهنگی در سطح وسیع در دانشگاه هستند می طلبد که ما هم دست بدست هم داده تا بتوانیم کار فرهنگی که در خور دانشجویان می باشد را بنحو احسن انجام دهیم.

دکتر نعمت زاده افزود، برنامه‌های بازگشايی در سال تحصيلی جديد، در محورهای مختلف ثبت‌نام و استقبال از دانشجويان جديدالورود، برگزاری اردوی توجيهی دانشجويان جديدالورود و هماهنگی با بخش‌های مختلف دانشگاه برای ايجاد رفاه و تسهيلات مورد نياز دانشجويان انجام می‌شود.